Kişisel Bakım

Keratoz Pilaris aka Tavuk Derisi aka Çilek Bacakları

Lütfen dikkat: Bu gönderi, denemem için bana hediye edilen bazı basın örneklerini (* ile işaretlenmiştir) ve ayrıca bu bağlantıları kullanarak herhangi bir şey satın alırsanız, ürünün maliyetinin çok küçük bir yüzdesinin bana geleceği anlamına gelen bağlı kuruluş bağlantılarını içerir. kendine masraf. Bu, blogumun işletme maliyetlerine yardımcı oluyor, teşekkür ederim!

< sorumluluk reddi >

Hiçbir şekilde dermatolog değilim ama derecemden ve Aveeno elçisi olmamdan dolayı cilt bilimini hatırlayabildiğim ve anlayabildiğim sürece KP’ye sahibim, bu yüzden öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum. Şimdiye kadar denediğim ürünleri araştırıyor ve paylaşıyorum.

Lütfen önce bir doktora veya dermatoloğa danışın ve sizi gerçekten rahatsız eden bir şey olup olmadığını öğrenmek için NHS web sitesini kontrol edin (çoğu bu gönderiye dahil ettim)!

KP olarak da bilinen Tavuk Derisi / Çilek Bacakları çok yaygın (özellikle POC’de), bu blog gönderisini ona adayacağımı düşündüm, çünkü bu uzun zamandır kollarımda olan ve yapmak istediğim bir şey. ona sahip olan ve hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ve onun için ürün satın almayı düşünen herkese yardım edin.. daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Keratoz pilarisi

KP nedir?

Keratoz Pilaris, çok yaygın fakat zararsız bir cilt rahatsızlığıdır. küçük tümsekler ve renkleri değişebilir – kırmızı, beyaz, ten rengi veya daha koyu olabilirler.

Genellikle ağrısızancak cilt olabilir kuru, pürüzlü veya kaşıntılı ve genellikle o “pürüzsüz cilt” görünümüne sahip değildir; aslında bir kuru cilt durumudur.

üzerinde yaygındır üst kolların arkası (Tavuk Kolları/Deri) ve bacaklar (aka Çilek Bacaklar) ama diğer vücut kısımlarında da bulunabilir.

KP bulaşıcı değilbu yüzden onu yayamaz veya yakalayamazsınız.

nedenler

Keratoz pilaris, saç folikülleri bir keratin birikmesi (cilt, saç ve tırnaklarda bulunan bir protein).

Ürünler veya diyet seçimleri tarafından tetiklendiği bilinmiyor, ancak beslenme üzerine çalıştığım için kendim bir bağlantı bulmakla ilgilenirim!

Şimdiye kadar sadece öyle görünüyor kalıtsal – yani anne babanızda varsa muhtemelen sizde de olacaktır (yay genetik!)

KP’yi yönetmek

Tıpkı egzama hakkında öğrendiklerim gibi, KP’nin tedavisi yok gibi görünüyor, bu yüzden sizi gerçekten rahatsız ediyorsa yapılacak en iyi şey yönet cilt bakımı ile.

Şimdiye kadar araştırdıklarıma göre, KP’yi yönetmenin en iyi yolu: pul pul dökmek ve nemlendirmek (ve eğer bacaklardaysa düzgün bir şekilde tıraş olmak – ya da orada tıraşsanız kollarda da!).

pul pul dökülme

Yüz cildinde olduğu gibi, iki şekilde pul pul dökebilirsiniz: mekanik olarak (ovalama/fırçalar/bezlerle) veya kimyasal olarak (asitlerle).

ovma

Cildi ıslattıktan sonra ovma kullanmak, bacaklar gibi bölgelere yardımcı olabilir, çünkü ıslatma gözenekleri açar ve pul pul dökülmesine yardımcı olur.

Bazı insanlar daha fazla hassas cilt kokusuz ürünlerin kullanılmasının daha iyi sonuç verdiğini görebilir veya mümkün olduğu kadar ovma kullanmayı tamamen atlayabilir. cildi tahriş etmek/kötüleştir. Bu, deneme yanılma yoluyla karar vermeniz gereken kişisel bir seçimdir.

ben kullandım İyileştirici Pürüzsüzleştirici Vücut Eksfoliantı ve gerçekten seviyorum; İçinde kimyasal bir eksfoliyan da (laktik asit) olmasını seviyorum, bu yüzden iki kat peeling yapıyor ama kurutmuyor.

Mekanik peeling kullanmak istiyor ve fazladan harcama yapmak istemiyorsanız, kendi fırçanı yap kullanarak:

 • hindistan cevizi yağı ve yumuşak kahverengi şeker veya
 • aloe vera, limon suyu ve yumuşak kahverengi şeker

Cildi daha fazla kurutabileceği için kişisel olarak tuz kullanmazdım ama bazı insanlar tuzlu suda bekletme derler. İngiliz tuzu banyo fırçalamadan önce yardımcı olur; tekrar, deneme yanılma.

yapmamaya dikkat et fazla pul pul dökmek Hassas cildiniz olmasa bile cilde zarar verebileceğinden veya cildi alevlendirebileceğinden (veya KP’yi daha da kötüleştirebileceğinden!), bu nedenle nazikçe masaj yapmayı unutmamak en iyisidir.

Ovalama hayranı değilseniz, bir peeling eldiveni Ameliorate’den bunun gibi veya bir nazik vücut fırçası bu da selülit/kan dolaşımına yardımcı olur.

asitler

Bu aynı zamanda cilt hassasiyetine göre de farklılık gösterecektir, ancak her ikisi de AHA’lar veya BHA’lar ölü deri hücrelerini nazikçe temizlemeye ve KP’nin daha az belirgin görünmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Çevrimiçi incelemeleri veya YouTube videolarını kontrol ederseniz, bu yöntem KP’yi yönetmenize yardımcı olmanın en popüler ve etkili yolu gibi görünüyor.

AHA’lar

(beğenmek glikolik asit ve laktik asit) kaldırarak yardım yüzey katmanı ölü deri hücrelerini yok ederek kuru, donuk ve pul pul olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

BHA’lar (salisilik asit) yüzeydeki ölü deri hücrelerini de çıkarın, aynı zamanda gözeneklere nüfuz etmekölü hücreleri ve bakterileri parçalayarak siyah noktaları/beyaz noktaları ve genişlemiş gözenekleri azaltmak için de iyidir.

Laktik asit diğer asitler daha kuru olabilirken, daha nazik, daha nemlendirici bir asittir.

AHA/BHA ürünlerine sahip uygun fiyatlı markalar arıyorsanız, KP cildinde kullanmayı deneyebileceğiniz Makeup Revolution veya The Ordinary’e göz atın.

AHA’lar ve BHA’lar gibi kimyasal eksfolyantların KP’ye neden olan keratin/cilt hücrelerinin birikmesiyle baş etmede en etkili olabileceği mantıklıdır, ancak bu asitler aynı zamanda cildi kurutabileceğinden, sonrasında iyi bir nemlendirici kullanmak en iyisidir.

NEMLENDİRME

KP’ye sahip olduğunuzda nemlendirmek önemlidir, özellikle daha fazla kurutma asidi ile pul pul dökmeyi seçerseniz, ancak 2’si 1 arada asit + nemlendirici arıyorsanız, aşağıdaki KP’ye özel ürünler ilginizi çekebilir.

NEMLENDİRİCİLER – ASİTLİ

KP’ye yardımcı olabilecek asitli 3 tip nemlendirici denedim ve bunlar:

 • Düzeltmek
 • Paula’nın Seçimi
 • REN AHA Akıllı Yenileyici Vücut Serumu

Bu, KP ile ilgili olarak en uzun süredir bildiğim ana markadır.

Losyon formülüdür, sürülmesi/emilmesi biraz zaman alır ve hafiftir. yapışkan – muhtemelen nedeniyle nemlendirici laktik asit.

Orijinal kokunun gerçekten hayranı değilim (bana biraz ekşi kokuyor), ama son zamanlarda Gül kokulu olanı denedim ve çok daha hoş kokuyor.. kelimenin tam anlamıyla bahçe gülleri gibi!

Bunu kullanırken cildim kesinlikle nemlenmiş hissediyor ve ayrıca birkaç kullanımdan sonra KP’nin görünümünü azaltıyor, ancak Paula’nın Seçimini test ettiğim diğer kolumdan daha sert hissettim.

Bu aynı zamanda bir losyon formülüdür, ancak daha hafiftir ve kolayca sürülür/en hızlı emer. olduğunu seviyorum yapışkan olmayan, hoş kokuyorve muhtemelen içerdiğinden daha güçlü KP ile başa çıkmak için en iyisi salisilik asit BHA daha derin gözenekler üzerinde çalışır. Bununla cildim çok daha pürüzsüz/daha az inişli çıkışlı hissediyor ama cilt Ameliorate losyon kadar uzun süre nemli kalmıyor, bu yüzden sonrasında nemlendirici veya yağ kullanmanızı tavsiye ederim; KP de düzenli kullanımda daha az fark edilir görünüyor.

Bu, serumların genellikle daha derin bir seviyede çalıştığını düşündüğüm için aldığım bir serum losyonu.

Sürmesi Paula’nın Seçimi’nden biraz daha uzun sürer, ancak İyileştirme’den daha kısa sürer.

Onun biraz yapışkan (yine nedeniyle laktik asit?) ve ksilitol – şimdiye kadar sadece diş macunu ve tatlandırıcılarla ilgili olarak bildiğim, ancak görünüşe göre aynı zamanda cilt bariyerini nemlendirir ve yardımcı olur.

Bu serum losyonu portakal kokulu ilk başta, ama bir süre sonra pek de hoşlanmadığım bir tür nemli koku da alıyorum ve öyle görünüyor ki daha fazla sokmak yeni tıraş edilmiş alanlarda kullanılıyorsa.

KP’nin görünümünü diğer iki üründen daha hızlı azaltmaya yardımcı olduğunu hissediyorum, ancak kokuya meraklı değilim.

NEMLENDİRİCİLER – ASİTSİZ

KP’yi tedavi etmek için seçebileceğiniz başka bir yöntem şudur: bir ovma ile nazikçe pul pul dökün, kolların arkasında her zamanki glikolik/salisilik tonerinizi kullanın ve ardından aşağıdaki gibi nemi hapsedecek bir şeyle nemlendirin:

 • A vücut yağı – sıvı, jel yağ veya kuru yağ – tercihiniz hangisiyse! Vazelin Kakao Parlak Vücut Jel Yağı’nı, cildi süper ipeksi bir pürüzsüzlükte bıraktığından veya acelem varsa, daha hızlı emdiği/kuruttuğu için kuru yağları severim.
 • Shea yağı cildi yumuşatması ile bilinir, bu nedenle bu, cildin KP’den kaynaklanan şişkinliğine de yardımcı olabilir
 • Seramid içeren nemlendiriciler Aveeno Dermexa serisi gibi – bu tür nemlendiriciler, nem sızıntısını (TEWL) durdurmak için geçici bir “bariyer” oluşturdukları için iyidirler. IGTV videosu burada cilt yapısının daha fazla açıklaması için!

Yardımcı olabilecek diğer şeyler:

KP’yi yönetmeye yardımcı olabilecek başka şeyler de vardır ve bunlar şunları içerir:

 • alma ılık duşlar sıcak olanlar yerine
 • içeren ürünler Üre
 • Diğer nemlendiriciler aloe vera, yulaf ezmesi veya shea yağı
 • Kimyasal Peelingler
 • dermabrazyon
 • lazer/IPL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu